۲

گذری بر شوراهای اسلامی

روستای بودان

۹ اسفند, ۱۳۹۴ در ۲۰:۵۱ توسط

بسم الله الرحمن الرحیم

گذری بر شوراهای اسلامی

پیش گفتار
با عرض سلام وادب واحترام محضر کلیه مخاطبین گرامی بخصوص اهالی خونگرم وباصفای روستای بودان کرون و علاقمندان به اخبار واطلاعات روستای بودان در آغاز کلام بر آن شدیم که مطالبی را با موضوع شوراهای اسلامی بصورت کلی واطلاعات عمومی وپیشینه تاریخی شورا خدمت کاربران ارائه نماییم .و در ادامه ی مطلب، مختصری از پیشینه شورا در روستای بودان ارائه می نماییم.

مفهوم‏ شناسی شورا
واژه‏های«تشاور»«مشاوره» و«مشورت»؛ همگی به معنای استخراج رأی درست به واسطه مراجعه برخی به برخی دیگر است و«شورا» امری است که درباره آن«مشورت» صورت می ‏پذیرد و«شور» از«شدت العسل» مشتق شده و وقتی است که عسل از محل اصلی‏اش بیرون آورده شود و استخراج گردد. «مشورت» یعنی مشورت و کنکاش کردن، رأی زدن با هم، سگالیدن با یکدیگر و بیرون آوردن عسل و چیدن آن از لانه زنبور. عسل را وقتی از کندو استخراج می‏ کنند، باید خیلی آهسته و با لطایف‏الحیل عمل کنند که زنبورها تحریک و متواری نشوند تا کم‏کم عسل را بیرون بیاورند؛ به نظر می ‏رسد افرادی که می ‏خواهند به شور بنشینند باید احساسات شان تحریک نشود و در مورد یک مسأله با قدرت فکری، رأی قاطعی که در سرنوشت یک خانواده یک محل و یک کشور مؤثر است اتخاذ کنند.

جایگاه شورا در قرآن و سیره
قرآن کریم در آیات مختلف نمونه‏های شاخصی از مشورت شخصیت های تاریخی را نقل کرده که نشانه رواج آن در میان ملل و اقوام مختلف است. در قرآن، از مشورت ملکه سبا با سران کشور، مشورت زن و شوهر در امور خانوادگی، مشورت مؤمنان با هم، و مشورت پیامبر اکرم(ص) با اصحاب و یاران سخن گفته است. در اهمیت مشورت و شورا، همین بس که رسول خدا(ص) و اولیای الهی، با وجود عصمت و اتصال به منبع لایزال وحی الهی و قوه تفکر و تعقل نیرومندشان به مشورت می‏پرداختند. سیره عملی پیامبر اکرم (ص) و معصومین(ع) همه بیانگر تأکید خاص ایشان در به جا آوردن این سنت حسنه در جامعه اسلامی است.
هرکه بی مشورت کند تدبیر
غالبش بر هدف نیاید تیر(سعدی)
در ابتدا فرازهایی از سخنان پیر جماران وامام عاشقان حضرت روح الله وخلف صالحشان حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)را در مورد اهمیت شوراها و جایگاه آنان و وظایف ومسئولیتهای مردم در قبال شوراها وانتخاب آنها بیان میکنیم.
در راستای مشارکت توده مردم مسلمان ایران در تعیین سرنوشت خویش، امام خمینی (ره) در نهم اردیبهشت ماه ۱۳۵۸، فرمان تاریخی خویش را مبنی بر تثبیت حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خویش و تشکیل شوراهای اسلامی به شورای انقلاب، اعلام کرد: در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت‏های نظام جمهوری اسلامی است. لازم می ‏دانم بی ‏درنگ به تهیه آیین‏نامه اجرایی شورا، برای اداره امور محل شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.(بخشی از پیام امام خمینی (ره) در تاریخ ۹/۲/۵۸)
رهبر معظم انقلاب: «مردم‏سالاری دینی برخلاف دموکراسی‏ های ریاکار و عوام‏فریب، نظام خدمت‏رسانی خالصانه و بی منت است، خدمت از سر ادای وظیفه و همراه با پاک‏دستی و پاک‏دامنی!»(بخشی از پیام مقام معظم رهبری، ۸۲/۲/۵)

درادامه اصولی از قانون اساسی را که درمورد شوراها وجایگاه آنها است بیان می داریم.

از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۵۸/۸/۲۴
اصل هفتم
طبق دستور قرآن کریم « وامرهم شوری بینهم » و « شاورهم فی الامر » شوراها ، مجلس شورای اسلامی ، شورای استان ، شهرستان ، شهر ، محل ، بخش ، روستا و نظایر اینها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند .
موارد ، طرز تشکیل و حدود اختیارات و و ظایف شوراها را این قانون و قوانین ناشی از آن معین می کند .
اصل یکصدم
برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی ، اداره امور هر روستا ، بخش ، شهر ، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده ، بخش ، شهر ، شهرستان یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند .
اصل یکصدو یکم
به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها ، شورای عالی استانها مرکب از نمایندگان شوراهای استانها تشکیل می شود . نحوه تشکیل و وظایف این شورا را قانون معین می کند .
اصل یکصدو دوم
شورای عالی استانها حق دارد در حدود وظایف خود طرحهایی تهیه و مستقیماً یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند . این طرحها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد .
اصل یکصدو سوم
استانداران ، فرمانداران ، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند .
اصل یکصدو پنجم
تصمیمات شورا نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد .
اصل یکصدو ششم
انحلال شورا جز در صورت انحراف از وظایف قانونی ممکن نیست . مرجع تشخیص انحراف و ترتیب انحلال شوراها و طرز تشکیل مجدد آنها را قانون معین می کند .

تشکیل شوراها

در دولت هفتم مشهور به دولت اصلاحات،رئیس جمهور وقت که برطبق قانون اساسی و بر اساس قسمی که یاد میکند مسئول اجرای کامل قانون اساسی در جامعه می باشد در راستای عمل به اصل هفتم قانون اساسی و اصول دیگر مرتبط با شوراهای اسلامی که در فوق به آن اشاره گردید. با زمینه سازی برگزاری انتخابات رسمی و قانونی به تشکیل اولین دوره شوراهای اسلامی شهر وروستا همت گمارد.از آن زمان تا کنون ۴دوره برگزاری انتخابات جهت شوراهای اسلامی شهر وروستا در کشور انجام شده که به شرح ذیل میباشد.
الف)دوره اول از سال۱۳۷۸تا۱۳۸۲
ب)دوره دوم ازسال۱۳۸۲تا۱۳۸۶
ج)دوره سوم از سال۱۳۸۶تا۱۳۹۲
د)دوره چهارم از سال۱۳۹۲تا۱۳۹۶
دوره مسئولیت شوراهای اسلامی شهر وروستا همچون ریاست جمهوری ونمایندگی مجلس شورای اسلامی۴سال میباشد.
تبصره:در دوره سوم وبا تصویب مجلس شورای اسلامی به جهت تجمیع انتخابات دوره سوم شوراهای اسلامی از۴سال به بیش از۶سال بطول انجامید وبجای برگزاری انتخابات که می بایست دراسفند۱۳۸۹برگزار و دوره چهارم شوراها از اردیبهشت۱۳۹۰شروع میشد انتخابات دوره چهارم شوراها همزمان با یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و در۲۴خردادماه۱۳۹۲برگزار واز۱۲شهریور رسما دوره چهارم شوراها آغاز به کار کرد.
به استناد قانون که ملاک تعداد شوراهای اسلامی شهرها وروستاها را تعیین و بر اساس آمار آخرین سرشماری رسمی نفوس ومسکن هر شهر وروستا تعداد شوراها را تعیین میکند در ۴دوره انتخاب شوراهای اسلامی همواره به دلیل جمعیت زیر۱۵۰۰نفری روستای بودان اعضای اصلی شوراها در روستا ۳نفر بوده که درذیل بصورت اختصار نگاهی به آن می اندازیم.

الف)دوره اول از سال۱۳۷۸تا۱۳۸۲ (آقایان فضل الله مانده علی-حسین هادی-رضا مظاهری)(قدرت الله هادی) (حمید صفری-دهیار)
تبصره: در نیمه راه و عمر شورای دوره اول آقای حسین هادی استعفا نموده و مابقی عمر شورا بر اساس قانون مسئولیت برعهده آقای قدرت الله هادی نهاده شد)
ب)دوره دوم ازسال۱۳۸۲تا۱۳۸۶ (فضل الله مانده علی-جعفرقلی مظاهری-عباس مظاهری)(مصطفی مظاهری-دهیار)
ج)دوره سوم از سال۱۳۸۶تا۱۳۹۲ (سید حسن حسینی-رضا مظاهری-جعفرقلی مظاهری)(سعید مانده علی-دهیار)
د)دوره چهارم از سال۱۳۹۲تا۱۳۹۶ (فضل الله مانده علی-حسین هادی-عباس مظاهری)(محمد رضایی-دهیار)

گذری بر شوراهای اسلامی(در بودان)

هر چند شوراها بعنوان نهادی مستقل و قانونی از سال۱۳۷۸بصورت رسمی در کشور تشکیل و مشغول به فعالیت گردید،لیکن برخلاف شهرها در روستاها از همان ابتدای انقلاب و با روشهای خاص شوراها منتصب میشدند.
بله همانگونه که اشاره شد قبل ازبرگزاری انتخابات شوراها، تشکیل شوراها که بیشتر متشکل از ۷ نفر از معتمدین روستا و چهره های شاخص بود از طریق نهادهای دولتی که بیشتر خدماتشان متوجه روستاها بود همچون جهاد سازندگی یا بخشداران و دهداران منتصب و در رسیدگی به امور روستائیان و تعامل با نهادهای دولتی همت میگماردند(در تمام دورانها چه قبل از۱۳۷۸و چه بعد از این تاریخ فعالیت شوراها در سطح روستاها کاملا افتخاری بوده وهست)
در ذیل یادی میکنیم از اشخاصی که با افتخار در جهت نیل به اهداف عالیه و پیشرفت روستا در شوراهای دوران اول انقلاب تا قبل از۱۳۷۸خدمت صادقانه داشته اند.

عزیزانی که دستشان از دنیا کوتاه گشته است.
(حاج حفیظ الله مظاهری-حاج کاظم مظاهری-حاج عزیزالله مظاهری-سید احمد حسینی-غلامرضا مظاهری(شیخ غلام)-حسینعلی ابراهیمی-حاج حبیب الله مانده علی-حاج رضا مظاهری(کربلا تقی)-حاج رحمت الله مظاهری)

و عزیزانی که در این امر پیشکسوت میباشند.
(حاج حسن مظاهری(حاج لطف الله)-حاج محمد مظاهری(اسدالله)- حاج غلامحسین هادی (مصطفی)-حشمت الله هادی- حاج احمد مظاهری(حاج عزیزالله)-حاج امان الله باقری-مشهدی رضا(میرزا)مظاهری-حاج فضل الله مانده علی-)

البته بیان اسامی فوق در جهت پاسداشت زحمات این عزیزان ودر جهت شاد کردن روح آن عزیزانی است که با خدمات خودبرای خویش باقیات وصالحات برجای گذاشته اند.
صد البته در این گفتار کم وکوتاه وناقص حق مطلب ادا نگردیده و با توجه به کم سن وسال بودن نگارنده احتمال از قلم افتادن نام عزیزانی که در عرصه های اجتماعی منشا خدمات گرانبها بوده اند منتفی نیست که در همین جا ازساحت این عزیزان وشاید بستگانشان عذر خواهی میکنم.
این یادداشت ابتدایی است برادامه ی کاری بس دشوار که از خداوند میخواهیم با دعای مردم و حمایت ایشان ما را در این راه یاری و موفق بدارد………
در ادمه این مجموعه مقالات، به جزئیات وبا مشاوره ومصاحبه با پیشکسوتان عرصه های اجتماعی و بخصوص شوراهای تمام دوران به تفصیل به عملکرد و حوادث روزگاران دیر ونزدیک می پردازیم.

پس در الکن بودن این گفتار برما عتاب ننموده ومنتظر مشروح کلام در آینده نزدیک در سیمای بودان باشید………..

+

۲ دیدگاه

 1. صالح .مانده علی

  در تاریخ : ۱۱ اسفند, ۱۳۹۴ - پاسخ دادن

  با عرض سلام و خسته نباشیید خدمت شما
  احتراما مقتضی است در ذیل مقاله ها و مطالب گذاشته شده در سایت نامی هم از نویسنده برده شود تا با نویسنده و یا نویسندگان اشنا شویم و شاید حتی در اینده هم بتوانیم مطالبی در مورد روستا در اختیارشان قرار دهیم تا در صورت صلاحدید آن را جهت نمایش در سایت قرار دهند

  • مدیر سایت

   در تاریخ : ۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ - پاسخ دادن

   سلام
   با عرض تشکر از شما
   حتما بعد از ساماندهی قسمتهای مختلف و واگذاری آن قسمت به نهاد مربوطه این کار انجام خواهد شد و هر نهاد با اسم مسئول مربوطه مطلب خواهد گذاشت.

پاسخ دهید